37th Annual Edmonton O.T.S. Golf Tournament Winners

 

Flight Winner Second Place Consolation 2-Man Best Ball Winners

Championship Flight sponsored by Nabors Drilling Limited
Chris Krogen Tom Fisher Bob Walker Mike Smith Dean Dunbar
Westlund  - division of Emco Corporation Impact Oilfield Supply Inc. Flint / Transco Freudenberg-NOK Inc. Trinidad Drilling Ltd.

1st Flight sponsored by Decarson Rentals
Andy Chamberlain Ryan Hoople Walter Hopf Murray Chase Todd Barrie
Western Camp Services Ltd. Command Energy Services Ltd. Ensign Drilling Partnership MC2 Holdings Fountain Tire - Edmonton Truck Centre

2nd Flight sponsored by Impact Oilfield Supply Inc.
Bryan Larsen Wes Sargent Don Shipalesky Todd MacLean Lorne Thompson
Encana Corporation Hallmark Tubulars Ltd. Direct Horizontal Drilling Inc. CanGlobal Products Ltd. Akita Drilling Ltd.

3rd Flight sponsored by  Toran Power & Equipment Inc.
Brian Gessell Ray Coleman Greg Mayden Dave Miller Brent Nichols
Flint Energy - Premium Inspection Akita Drilling Ltd. PTI Premium Camp Services Nabors Drilling Kinecor LP

4th Flight sponsored by  Rig Products Inc.
Brian Brisbane Terry Sept Marvin Schmutz Scott Giles Greg Jones
Hi-Kalibre Equipment Ltd. Transera International Logistics Ltd. Marlex Energy Services Company Nabors Drilling Trinidad Drilling Ltd.

5th Flight sponsored by  Chandel Equipment Rentals
Garry Weselake Kevin Bettcher Scott Busch Dana Sleen Sean Forchuk
Cole International Inc. Flint Energy - Premium Inspection Scientific Drilling International Key B.O.P. Services Ltd. Kos Oilfield Transportation

6th Flight sponsored by  Phoenix Oilfield Hauling
Stan Godzisz Ron Nykolaychuk Fred Netter Georg Eger Larry Styre
Baker Hughes INTEQ A.M.P. Construction Inc. Taber Solids Control (1998) Ltd. Reliance Industrial Products Ltd. Cameron Measurement Systems

7th Flight sponsored by  Strata Energy Services Inc.
Ray Pelletier Gord Jones Warren Jones Shawn Boulding Jeff Guthrie
Hydrogen Technologies Inc. Servco Oilfield Supply Canada Ltd. Oryx Industries Ltd. Indent Oilfield Trucking Ltd. Capital Oilfield Equipment Inc.

8th Flight sponsored by Mullen Oilfield Services LP
Derrick Zimmer Giuseppe (Joe) Franco Pete Heggenstaller Ray Tweed Lynn Toth
Borealis Energy Services Inc. Stamco Specialty Tool & Mfg. Co. (1979) Ltd. Flint Energy - Premium Inspection Limey's Transport & Consulting Ltd. LRG Catering

9th Flight sponsored by  Topco Oilsite Products
Ryan Maclean Larry Owens Robert Pond Eric Janisch Bob Gascon
The Crossing Company Flint Energy - DominionThreading Tarn Marketing Ltd. Titan Supply LP Abraxus Construction Group Inc.

10th Flight sponsored by  Capital Oilfield Equipment Ltd.
Gordon Little Kelly McCoy Dwayne Fossen Pete Frost Adam Urban
Flint Energy Tubular Management Pentacle Oil Field Supply Inc. Shaw's Enterprises Ltd. AGS Group Inc. Baker Oil Tools - Fishing Services

11th Flight sponsored by  Halliburton / Sperry Drilling Services
Lorne Chrystal Peter Ens Marcel Camenzind Dwayne Sample Andrew Lukawesky
Oryx Industries Ltd. Tri-City Drilling Inc. Lory Oilfield Rentals Inc. Argus Machine Co. Ltd. Tri-Bit Services Ltd.

12th Flight sponsored by  Smith Services Canada
Ed Garries Chris Wills Lorne Hiar Malcolm Buchanan Chris Hughes
Oilfield Bearing International Inc. TIW Canada Ltd. Nabors Drilling Argus Machine Co. Ltd. Gauge Plus Oilfield Services Ltd.

13th Fligth sponsored by  MD Totco NOV
Neil Kautz Doug Young Kim Lindsay Arnet Pachal Shawn Beamish
Capital Oilfield Equipment Inc. A.P.I. Valve & B.O.P. Services Ltd. Precision Drilling - Yard #2 Ensign Drilling Partnership Canadian Mat Systems Inc.

14th Flight sponsored by  D-Valves Ltd.
Mel Davis Allan Taschuk John McGeary Darrel Bohlender Troy Harrish
Red-L Distributors Ltd. Continental Chain & Rigging Ltd. Golosky Group of Companies Ltd. Little Guy Oilfield Rentals Inc. Goodall Rubber Company

15th Flight sponsored by  Flint Energy Tubular Management
Clarence Muzechka Todd Fobes Tim Handysides Gary Rode Mark Bilton
Titan Supply LP Pipeline Pigging Specialities Ltd. Container King Nabors Drilling Prime Energy Rental, LLC

16th Flight sponsored by  Weatherford  Canada Ltd.
Shane Lindsay Mickey Johnson Trevor Basaraba Robert Boyne Marvin Barnowski
Brandt NOV Phoenix Oilfield Hauling Con's Energy Services Ltd. Halliburton - Sperry Drilling Services Scomi Oiltools Canada Inc.

17th Flight sponsored by  Westlund Industrial Supply Ltd. 
Greg Perras Bob Bala Jeff Breitkreutz Trevor Lindstrom Craig Beggs
Peco Electrical Ltd. Beaver Drilling Ltd. Fluorotek Inc. Continental Chain & Rigging Ltd. Dynamo Pipefitting Ltd.

18th Flight sponsored by  Acklands - Grainger Inc.
Rick Morawski Blaine Craft Gary Tardif Tod Hohl Lorne Stayko
Reliable Welding Services Cancen Oil Processors, Inc. AGS Group Inc. Hi-Kalibre Equipment Ltd. Cole International Inc.

19th Flight sponsored by  Cole International Inc.
Tom Gibos Tim Holman Jeremy White Gary Hauser Dan Makowichuk
Abraxus Construction Group Inc. Trinidad Drilling Ltd. Shaw's Enterprises Ltd. PTI Premium Camp Services Wenzel Downhole Tools Ltd.

20th Flight sponsored by  Thread Protectors Speacialties & Recycling Ltd.
Randy Keller Rod Keys Dwayne Blackburn Dave Pewarchuk Kevin King
Superior Glove Works All Canadian Gear Hi-Kalibre Equipment Ltd. Thread Protectors Specialties & Recycling Ltd. Fatigue Masters Inspection Ltd.

21st Flight sponsored by  Lory's Oilfield Rentals
Kevin Mitchelmore Mike Bezboridka Tim Hill Greg Shimko Darin Sime
Lakota Drilling Inc Freudenberg-NOK Inc. Trinidad Drilling Ltd. Tuboscope Vetco Canada Inc. Smith Services Canada

22nd Flight sponsored by  Creative Carbide Works Ltd.
Dwayne Letawsky Josh Skoreyko Jim Phalen Paul Perras Clint Neufeld
Reliance Industrial Products Ltd. Travers Food Service Ltd. Vam Canada Inc. Peco Electrical Ltd. LRG Catering

23rd Flight sponsored by  Micoda Process Systems Inc.
Jaysen Inverarity Tom McDonald Todd Reinhart Lucas Moorhead Doug Brown
Saxon Drilling Canada Limited Partnership Hyduke Energy Services Ltd. Communications 2000 Inc. Unalloy - IWRC Pacific Valve Services Inc.

24th Flight sponsored by  Alco Inc.
Shawn Genge Vern Tymchyshyn Gerald Moeller Monica Wood Sharon Martin
Travers Food Service Ltd. Western Camp Services Ltd. Howard's Transport Services Limey's Transport & Consulting Ltd. Alta-Fab Structures Ltd.

25th Flight sponsored by  Patrik's Water Hauling Ltd.
Darin Choquette Hank Paranych Rob Van Bostelen Rendel Elock Gil Allenson
Titan Supply LP Dragon Oilfield Consulting Ltd. Ryan Energy Technologies Inc. Howard's Transport Services Duncan Sabine Collyer Partners LLP

26th Flight sponsored by  Edmonton Oilfield Technical Society
Gail Litke Calvin Theriau John Hougan Steve McBride Christine Hillyers
Dale Benedict Holdings Ltd. Accurate Oilfield Supply Ltd. Ensign Drilling Partnership Quincie Oilfield Products Ltd. Westlund  - division of Emco Corporation


Back to 2007 Tournament

For further information, please contact us
Last Updated on July 7, 2
011 By Myron W. Myroon, CFP, CHS

 

 

Like what you see? Share our site with your friends!

+ 1 Pin It Share